Rajko Stanković

He is currently employed as the president of the Association of Small Shareholders of Slovenia and is also a member of the Supervisory Board of the Company and a member of the Audit Committee of the Supervisory Board of the Company since 3 July 2014.

In 1996 he obtained the title of higher administrative officer at the College of Administration, University of Ljubljana, and in 2004 he passed the professional examination in administrative procedure. From 1996 to 2001, he worked as a clerk for logistics and repatriation and performed the functions of the head of finances at the Office of the Government of the Republic of Slovenia for Immigration and Refugees. From November 2001 to November 2002 he worked as the manager and organiser of production units and operational units of the company Catering d.o.o., and from 2004 to 2006 he was a private entrepreneur in the field of hospitality, related logistics and catering. From October 2006 and March 2009, he dealt with the protection of the rights of small shareholders. From April 2009 to March 2010 he worked as an assistant director. Since April 2010, he has again professionally performed the function of the president of the Association of Small Shareholders of Slovenia. Since June 2013, he has also been a member of the Supervisory Board of Zavarovalnica Triglav and a member of the Audit Committee of the Supervisory Board of Zavarovalnica Triglav.

--